Boty jako malované: dámské DIY tenisky Vans (2)

Chcete mít takové Vansky, jaké nemá nikdo jiný na světě? Můžete je mít! Stačí si vzpomenout na heslo do it yourself (DIY aneb udělej si sám), nebát se experimentovat a pustit se do práce. Žádný strach, nebude to nic těžkého – navíc pro vás máme inspiraci na jednu super zdobící techniku.

Dobře se podívejte na tyhle nazouvací boty Vans Classic Slip-On. Původně byly docela obyčejné bílé, ale pak si je někdo vzal do parády a teď vypadají jako pokryté obrázkovou koláží, nebo snad něčím jako velikonočními obtisky…? Obojí je tak trochu pravda :-) Dávejte dobrý pozor, poradíme vám, jak na to:

Tahle technika není vůbec složitá a můžete při ní pořádně popustit uzdu své fantazii. Kromě jednobarevných tenisek Vans budete potřebovat už jen staré časopisy nebo komiksy se zajímavými barevnými obrázky, fixy na textil, vodu v rozprašovači a fixační gel na akrylové barvy, například Liquitex Gloss Gel Medium / Heavy (ten seženete v malířských nebo výtvarných potřebách).

Pestrobarevné obrázky z časopisů nejsou na botách nalepené, ale přenesené pomocí fixačního gelu – doslova obtisknuté. Postup je docela jednoduchý, musíte ale pracovat pečlivě: vystřižený obrázek natřete silnou vrstvou gelu, a to na té straně, kterou chcete obtisknout na látku (gel neslouží jako lepidlo, ale jako prostředek pro „vytažení“ barvy z obrázku). Obrázek pak přitiskněte gelovou stranou na plátno boty, pečlivě přitlačte a nechte zaschnout.

Až bude obrázek na botě suchý (a spolu s ním i gel, který se vsáknul do povrchu boty), trochu ho navlhčete vodou v rozprašovači tak, aby se dal opatrně sloupnout. Nesmíte to ale přehnat, jinak rozmažete barvy obrázku obtisknuté do gelu a celá práce bude k ničemu. Jakmile bude papír odstraněný, obtisknutý obrázek ještě jednou přetřete tenkou vrstvou fixačního gelu.

Tenhle postup opakujte pro všechny obrázky, které chcete na teniskách mít. Nakonec ještě pokreslete prázdná místa fixy na textil, aby výsledná koláž byla dokonalá. No a to je všechno :-) Uznáváme, že takovéhle tenisky dají víc práce, než třeba černé Vansky ručně zdobené bílými kroužky… Ale na druhou stranu můžete mít naprosto originální boty, kterými každého ohromíte!